Podłączenie płyty indukcyjnej do instalacji 3-fazowej (400V) lub 1-fazowej (230V) powinno być zawsze wykonywane przez uprawnionego elektryka z doświadczeniem. Jeśli nie wiesz, jak samodzielnie podłączyć indukcję w domu, poproś o pomoc naszego specjalistę. Najważniejsze jest bezpieczeństwo!
Hej. Od 2008 roku prowadzę ten portal, specjalizujący się wyłącznie w kuchniach indukcyjnych.
UWAGA! OBECNIE NIE PODŁĄCZAMY INDUKCJI NA DOLNYM ŚLĄSKU
Przeczytaj ten artykuł, potem mój poradnik o montażu indukcji, a jeśli mieszkasz na Dolnym Śląsku, zadzwoń i umów się na podłączenie indukcji we Wrocławiu: Zobacz w Google.
Zasady prawidłowego podłączenia indukcji:
Aby zapobiec zbyt dużemu obciążeniu instalacji elektrycznej zaleca się instalację płyty indukcyjnej na zupełnie samodzielnym, osobnym obwodzie elektrycznym z odpowiednim zabezpieczeniem.
Poza tym istotną kwestią jest zastosowanie odpowiedniego przekroju przewodu przyłączeniowego czyli tzw. kabla, który znajduje się w ścianie :)
Nie wiesz o czym piszemy? Przyda Ci się dobry elektryk z uprawnieniami SEP, który podłączy kuchnię za Ciebie. Podłączenia płyty indukcyjnej przez naszego elektryka potwierdzone są uprawnieniami SEP wraz ze wpisem do książki gwarancyjnej. Obsługujemy miasta: Wrocław i okolice, Poznań, Warszawa, Kraków.
Ok, przejdźmy zatem do informacji dotyczących samego podłączenia płyty indukcyjnej. Niezależnie jaką kuchnię indukcyjną kupiłaś lub planujesz kupić, jej podłączenie musi być wykonane zgodnie z zaleceniami danego producenta. Każde inne podłączenie (nawet jeśli sprzęt zadziała) będzie powodowało utratę gwarancji!
Płyta indukcyjna- jakie przewody stosować?
Wedle zaleceń większości producentów, minimalny przekrój przewodu przyłączeniowego (od skrzynki z zabezpieczeniem przeciwprzepięciowym do płyty) powinien wynosić:
- Przy instalacji 3-fazowej (400V) stosujemy przewód minimum 5x 2,5mm2
- Przy instalacji 1-fazowej (230V) stosujemy przewód minimum 3x 4mm2
Tyle zaleceń producentów, teraz trochę „życia”. Szczególnie jeśli chodzi o instalację 1-fazową, przyłączenie płyty na przewodzie 4mm2 (zalecanym przez większość producentów) oczywiście ma sens i uzasadnienie. Jednak często bywa tak, że w domu lub mieszkaniu mamy już położony przewód 2,5mm2 i nie chcemy pruć całego mieszkania tylko po to, by podłączyć indukcję w kuchni.
Nie odpowiadam ani sumieniem, ani majątkiem za poniższe słowa, ale wydaje mi się, że należy rozgrzeszyć ludzi stosujących przewód 2,5mm2 do płyty indukcyjnej (oczywiście jeśli jest to płyta przeznaczona pod 230V) z kilku powodów:
- Maksymalne obciążenie przewodu 2,5mm2 to 30A, czyli przy instalacji 230V prawie 7kW (prawie dokładnie tyle ile wynosi maksymalna moc kuchenek indukcyjnych)
- Płyty indukcyjne 1-fazowe nawet jeśli mają moc 7,2 czy 8KW nigdy tak naprawdę tej mocy nie osiągają. Nigdy! Sterownik załączający odpowiednie pola indukcyjne zawsze w ten sposób przełącza napięcie, że jednorazowo płyta osiąga moc około 3,5-4kW. Nawet jeśli akurat gotujemy na wszystkich polach indukcyjnych (są wyjątki!)
- Bardzo często (szczególnie w blokach) przewód między tzw. licznikiem a skrzynką z zabezpieczeniem ma przekrój 2,5mm2. Zastosowanie w tym przypadku przewodu 4mm2 na dojście do odbiornika (płyty) nie ma sensu! Nigdy nie należy zwiększać przekroju przewodu już raz zmniejszonego.
Oczywiście należy podkreślić, że zawsze lepiej stosować się do zaleceń producenta i wybierać przewód o większym przekroju. Jednak wiadomo- nie zawsze mamy taką możliwość. Zawsze natomiast warto zadzwonić do przyjaciela (elektryka).
Podłączymy Twoją indukcję we Wrocławiu i okolicach! Nasz telefon 514 777 556
Podłączenie płyty indukcyjnej do instalacji 1-fazowej (230V)
Większość płyt indukcyjnych sprzedawanych obecnie w Polsce pozwala na podłączenie ich do instalacji 1-fazowych, czyli tradycyjnego gniazdka 230V (choć nie korzystamy przy podłączeniu z gniazdka i wtyczki).
Mimo, iż niektóre z tych płyt mają już fabrycznie zamontowaną wtyczkę do gniazdka, należy pamiętać, aby obciążenie instalacji na której znajduje się płyta nie było zbyt duże.
Płyty indukcyjne zakończone wtyczką to nie są płyty o pełnej mocy! Jeśli zatem chcecie korzystać ze wszystkich zalet indukcji, trzeba kupić płytę o pełnej mocy (np. 7kW) i podłączyć ją „na sztywno” do domowej instalacji.
Pierwszym wyjściem z tej sytuacji jest stworzenie lub wykorzystanie istniejącego, osobnego obwodu z którego będzie korzystała tylko i wyłącznie nasza kuchnia indukcyjna. Drugim, utworzenie (czy potocznie „pociągnięcie”) zupełnie nowego obwodu od domowej rozdzielni do odbiornika (płyty indukcyjnej)
Instrukcja obsługi naszego modelu podpowie nam jakie zabezpieczenie przeciwprzepięciowe powinniśmy zastosować oraz jakich przewodów użyć. Jeśli mamy już obwód, zabezpieczenie i kuchenkę w kuchni, a żona czeka w pokoju aż uporamy się z montażem lepiej zabrać się do pracy (ale bez nerwów).
Podłączenie indukcji pod 230V- jak połączyć kabelki :)
Jeśli nie jesteśmy elektrykami, ale mamy pojęcie o instalacjach elektrycznych może kusić nas oszczędność 150-300 złotych (bo taka jest mniej więcej cena przyłączenia płyty do gotowego obwodu). Wtedy przyda nam się schemat przyłączenia płyty który w 99% przypadków znajdziemy w instrukcji naszego urządzenia.
Pamiętamy jednak o wyłączeniu prądu przed podłączaniem czegokolwiek! Pamiętamy też, że podłączając indukcję samodzielnie, tracimy gwarancję!
Jeśli nie mamy takiego schematu, a siedzimy w kuchni i wpatrujemy się w trzy wystające ze ściany kabelki (niebieski, brązowy i żółto-zielony) to mamy wyjątkowe szczęście jeśli nasza płyta została skonstruowana tak, że można ją podłączyć tylko pod 230V. Wtedy wystarczy połączyć przewody przyłączeniowe z instalacją płyty korzystając z pomocy kolorów izolacji na przewodach (jeśli instalacja w domu została wykonana poprawnie) i modlić się ;)
Jeśli bowiem producent przewidział możliwość podłączenia pod instalację 400V, z płyty najpewniej wystaje aż 5 kabelków ;) lub kabelków nie ma wcale, a jedynie zaciski na spodzie płyty… Wtedy już na 100% w instrukcji mamy przykłady podłączenia płyty zarówno pod 230V, jak i 400V (siła).
Dla pocieszenia, każda płyta z możliwością podłączenia pod 230 lub 400 Volt będzie miała schemat podobny do tego poniżej (przykład jednej z płyt Amica):
Należy pamiętać, że powyższy schemat dotyczy jednego konkretnego modelu płyty Amica, więc nie będzie prawidłowy przy podłączaniu płyt Bosch, Whirlpool, Mastercook, Electrolux, ani nawet Siemens, Samsung czy Beko. Serio! Jeśli macie problem z podłączeniem, lepiej wydać te parę złotych na elektryka, niż spalić sterownik płyty przez niewłaściwe podłączenie.
Podłączenie płyty indukcyjnej do instalacji 3-fazowej (400V)
Mimo, że praktycznie każda nowa płyta indukcyjna ma możliwość podłączenia do instalacji 1-fazowej, nie każda będzie nadawała się do podłączenia pod 3 fazy (siła 400V).
Jeśli wybraliśmy już najlepiej, czyli mamy w domu płytę umożliwiającą oba sposoby podłączenia, teraz pozostaje nam ocenić sytuację w naszej instalacji elektrycznej. Dzwonimy po elektryka!
Jeśli mamy pojęcie o instalacjach elektrycznych, możemy samodzielnie ocenić jak powinna być podłączona nasza kuchnia indukcyjna.
Przede wszystkim musimy być pewni, że przewody zasilające mają odpowiedni przekrój. Jak pisałem powyżej, minimum przy instalacji 3-fazowej dla płyty indukcyjnej to 2,5mm2. W ścianie mamy zatem najpewniej przewód 5-żyłowy (3 fazy, przewód neutralny N- niebieski i uziemienie PE- żółto-zielony).
Poza tym, w domowej rozdzielni (skrzynce z bezpiecznikami) powinniśmy sprawdzić, jakie zabezpieczenie zastosowano na obwodzie, na którym ma pracować płyta (nie może być niższe, niż to o którym pisze producent płyty w instrukcji obsługi).
Kabelki, kabelki- jak to połączyć?
Podłączenie można sobie wyobrazić patrząc na przykładowy schemat zamieszczony powyżej.
Szczegóły podłączenia znajdziemy zawsze w instrukcji dołączonej do naszej płyty. Instrukcji papierowej lub możemy ją pobrać ze strony producenta naszej indukcji.
Podłączenie do instalacji 400V polega najczęściej na wykorzystaniu dwóch przewodów fazowych (płyty indukcyjne pod 400V korzystają z 2 faz), podłączenie przewodu neutralnego do zacisku N, który w tym przypadku powinniśmy zmostkować z drugim zaciskiem N (patrzymy na instrukcję!!!). Plus oczywiście uziemienie, które najczęściej będzie miało ten sam zacisk w przypadku podłączania pod 230V, jak i 400V.
Podłączenie przez elektryka- koszty, bezpieczeństwo i inne ważne informacje (jak gwarancja)
Jeśli nie wiemy co robimy, powinniśmy natychmiast przestać i wezwać uprawnionego elektryka. Nie tylko ze względu na nasze bezpieczeństwo, ale także koszty na jakie możemy się narazić.
Przy nieodpowiednim podłączeniu płyty do instalacji możemy uszkodzić zarówno siebie, jak i naszą nową płytę kuchenną oraz samą instalację w mieszkaniu lub domu.
Pamiętajmy też, że zawsze producenci płyt wymagają pieczątki uprawnionego elektryka, wykonującego podłączenie urządzenia na karcie gwarancyjnej. Jeśli podłączamy kuchnię sami, miejmy pewność, że gwarancja nie zostanie uznana w razie jakiejkolwiek awarii w przyszłości.
Powyższy artykuł jest bardzo poglądowy i ogólny. Jeśli masz problem z podłączeniem swojego urządzenia, napisz nam o tym w komentarzach a wspólnie postaramy Ci się pomóc (zdjęcia pomogą bardzo).
A na terenie Warszawy i Wrocławia możemy wykonać podłączenie płyty tak, jak należy. Nasze podłączenie, wraz z dojazdem, niezbędnymi pomiarami i wpisem do gwarancji to koszt około 199-250zł.
Podłączenie płyty indukcyjnej- cena
Koszt podłączenia płyty indukcyjnej będzie różny zależnie od miasta w jakim mieszkamy. Średni koszt na terenie Polski to między 180 a 350 złotych. Jeśli zależy Ci na utrzymaniu gwarancji, powinieneś korzystać wyłącznie z usług elektryka z odpowiednimi uprawnieniami i NIGDY nie sugerować się ceną.
Dzwoniąc do nas, możesz umówić uprawnionego elektryka jeśli mieszkasz w którymś z tych miast: Wrocław, Kraków, Warszawa, Gdańsk, Poznań. W pozostałych częściach kraju koszt podłączenia indukcji może wynosić do 280 złotych.
Witam,
Na zakupionej płycie Bosh mam takie same opcje podłączenia jak w powyższym schemacie. Czyli mając w ścianie kabel pięcioprzewodowy (3xfaza, zero i uziemienie), L1 łączę z L1 płyty, L2 analogicznie, L3 zostaje wolna (?), przewód neutralny łączę z połączonymi dwoma przewodami neutralnumi płyty, no i uziemienie z uziemieniem płyty??? będzie działąć :)
No i technicznie jak to podłączyć – na kostce???
Jakiś debil w Euro (sprzedawca) powiedział sąsiadce, że można podłączyć czteropalnikową kuchnię indukcyjną do gniazdka 230V. Po miesiącu używania, wpadła do nas sąsiadka i mówi, że jak używa czterech palników to ledwie to działa. Kuchnia ma 8 KV mocy. Jak można 8 KV podłączyć pod jedno gniazdko!!! Na szczęście to jest dom a nie ,,szuflada” i podłączyłem jej pod siłę. Sąsiadka powiedziała, że to niemożliwe, że tak dobrze wszystko działa!!! Nie słuchajcie doradców w marketach. Oni muszą sprzedawać!!!
Waldek, jeśli już to 8kW mocy ;)
Podłączenie takiej płyty do instalacji 230V jest możliwe i niektórzy producenci nawet w instrukcji umieszczają możliwość takiego podłączenia. Oczywiście wtedy sterowniki umieszczone na płycie sterują nią w ten sposób, że nie zostaje wykorzystany jej cały potencjał. Po ustawieniu 4 garnków na płycie gotowanie zajmie bardzo dużo czasu.
Oczywiście chcąc wykorzystać pełną moc płyty i gotować na niej szybko, znacznie korzystniejsze jest podłączenie pod instalację 3-fazową.
A co w przypadku braku przewodu ochronnego? Podłączamy wtedy
przewód neutralny?
Witam mam piekarnik z płyta indukcyjna whirpool starsza wersja dziala mi tylko piekarnik bo niewiem gdzie i jaki kabel podlanczyc czy moze ktos pomuc z gory dziekuje
Witam, ten przedstawiony powyżej opis podłączenia na 400V może być trochę mylny. Ogólnie płyty indukcyjne mają albo gniazdo podłączeniowe albo wyprowadzony przewód (5 żył). I tu jest często problem bo taki przewód
ma takie same kolory przewodów jak nasza instalacja ,ale podłącza się w sposób taki że przewód szary i niebieski w tym przewodzie podłącza się razem tylko do niebieskiego w naszej instalacji (czyli do „N” lub „zero”) a czarny do czarnego, brązowy do brązowego i zółto-zielony do zółto-zielonego. Płyta indukcyjna wykorzystuje tylko 2 fazy ,a nie trzy!! Jest w sieci na forach dużo opisów więc radze poszukać wpierw zanim się spali nową płytę indukcyjną. Pozdrawiam
Witam. Nierozumiem jednego schematu podłączenia płyty ceramicznej beko. Czymże jest pokazany podwójny przewód neutralny na rysunku podłączeniowym na 2 fazy
Witam,
płytę będzie podłączał mi elektryk,ale chcę poznać też Waszą opinię. W głównej skrzynce są stare bezpieczniki (wkręcane), po drodze podobno musi być wstawiony dodatkowy bezpiecznik (to ten znak zapytania na schemacie).Od głównej skrzynki do płyty kabel będzie miał ok.15m. Z elektrykiem zostało ustalone, że płyta będzie podłączona pod 5×2,5mm.Chcę jak najwięcej sam zrobić (kupić kabel,wiercić itd.) stąd moje pytanie. Czy ten kabel 5×2,5mm musi iść już od głównej skrzynki czy mogę ten kabel 1 kupić jakiś słabszy,normalny (jeśli tak to jaki polecacie)? I co w ogóle sądzicie o takim rozwiązaniu(schemat)?
Elektryk już u mnie był, stąd podałem tutaj trochę info, które mi przekazał. Przyjechał,pogadał,przytulił kasę i pojechał. Nie chcę już więcej takich bezproduktywnych wizyt dlatego szukam w necie info we własnym zakresie.
Pozdrawiam
Witam serdecznie, zakupiłem ostatnio płytę indukcyjną Samsung NZ64H37070K 7,2kW, mam problem z podłączeniem jej do sieci elektrycznej. W chwili obecnej podpięta jest ona na kablu 3×1,5mm2 bezpośrednio do bezpiecznika 16A, długość kabla 15m. Póki co korzystam z jednego pola grzewczego. Dlatego planuję wymianę kabla na inny. Oczywiście mówię o 230V. Siły niestety nie mam w domu. Na umowie z Energą mam wyszczególnione, że moc przyłączeniowa wynosi 3kW.
Z płyty wychodzi 5 kabelków. Załączam z instrukcji schemat podłączenia. Proszę o podpowiedź jak podłączyć płytę w kuchni, jakich kabli użyć i jak z bezpiecznikami, czy 16A wystarczy? Na klatce schodowej mam bodajże 20A. NIe mam problemu z puszczeniem nowych kabli, nie wiem tylko w jakie się zaopatrzyć. 3×2,5 czy może 3×4, który lepszy, czym się sugerować? Jeśli coś pominąłem postaram się jak najszybciej odpowiedzieć na pytania.
Z góry dziękuję.
Witam czy mógłby mi Pan wysłać zdjęcie podłączenia płyty si4t?
Pozdrawiam
Ten przedstawiony powyżej schemat podłączenia opisuje jedynie możliwość podłączenia dwóch producentów płyt indukcyjnych a mianowicie Amici i Gorenje..Każdy inny producent ma swoje schematy podłączenia danej płyty indukcyjnej..Jedne mają kabel zasilający już wmontowany inne zaś nie, różne są też schematy podłączeń więc nie można się sugerować tym konkretnym opisem podłączeniowym.Szkoda zakupując nowy sprzęt za sporą kwotę uszkodzić podłączając samemu.Należy pamiętać ,że w takim wypadku nie ma się gwarancji na zakupiony sprzęt gdyż karta gwarancyjna nie jest podstemplowana przez elektromontera z uprawnieniami.Prowadzę Serwis płyt indukcyjnych i wiem ile płyt naprawiamy po złym podłączeniu. Również modernizujemy istniejące instalacje pod montaż płyt indukcyjnych jak i tez montujemy sprzęt.
KONTAKT : 513 979 973
Jesli mam moc 4.4 na cały dom to jaką powinnam wybrac indukcję??dom jest parterowy trzy osoby mieszkaja.Potrzebuję taka na podłoczenie 230v nie mam siły.
byle jaką, każda przy podłączeniu 1 fazowym ograniczy moc do 16 amper, czyli około 3.7 kW
whirlpool ma mozliwosc podlaczenia do 3 faz
A który model, możesz podać? Bo ja się osobiście nie spotkałem ;)
Whirlpool ma możliwość podłączenia pod 3 fazy
Cześć . Chciałbym sam podłączyć płytę indukcyjną Elektrolux a.Bardzo proszę o pomoc czy dobrze myślę .
Moja instalacją to osobny bezpiecznik 16A osobny przewód t, obwód na płytę 3×2.5 żółty, brązowy i niebieski .Schemat wygląda tak jak na załączonym zdjęciu . Myślę żeby zrobić to tak :-
Niebieski- Niebieski
Żółto zielony- żółto zielony
Czarny brązowy mostek – brązowy
Bardzo proszę o odpowiedź będę bardzo wdzięczny .Dzięki serdeczne.
Pozdrawiam Maciej https://uploads.disquscdn.com/images/3936b2f14ab681e216c086cfb10295f3650b77718de5cd6ac783462d4e16a6e6.jpg
Witam A ja mam takie pytanie.
Czemu piszecie i czemu producenci piszą o możliwości podłączenia do 400V. Jeszcze się nie spotkałem z płytą która działałaby na napięcie międzyfazowe (400V) Zawsze spotykam płyty które zasilane są napięciem fazowym czyli 230v. i tu pojawia się moje pytanie jaki popłynie prąd w przewodzie neutralnym (niebieskim) przy podłączeniu w przypadku 2 pod 400v/230v (schemat amici jak w państwa opisie).. ????????
W przewodzie neutralnym popłynie taki sam prąd jak w przewodzie fazowym. W przypadku kiedy obciążone są równomiernie trzy fazy to prąd w przewodzie neutralnym nie płynie.
Płyta na 400V, byłaby mało uniwersalna, ponieważ w różnych krajach są różne napięcia zasilające. Płyta indukcyjna jest odbiornikiem niesymetrycznym podłączonym w gwiazdę (bez jednej fazy) dlatego wymaga przewodu neutralnego N. W przewodzie neutralnym płynie tylko prąd wyrównawczy, czyli niższy niż prąd fazowy, jedynie przy 100% -wej asymetrii osiąga wartość prądu fazowego.
Płyta wykorzystuje 2 fazy ponieważ 3 idzie na piekarnik>>>>o ostojo mądrości
przekrój przewodu 1mm2 to 8A (średnica kabla jest inna niż przekrój i nie wynika z pola na powierznię kołainaczej
przewód 2,5mm2 ma średnicę 1,55mm i obciążalnośc prądową równą2,5x8A co
daje 20A. Inaczej dloa bezpieczeństwa można dać16A zabezpieczenia
nadmiarowoprądowego. Wyjaśnię 2 fazy plu N się podłącza i nie
pierniczcie że sięN upali jak ma takie samo pole przekroju jak inne fazy
jednak prąd płynie falowo i nigdy nie ma w danej chwili podwojenia
wartośći prądu w czasie.
Pytania są 2, banalne zresztą:
1) Producenci nie podają mocy pozornej pobieranej przez kuchnie indukcyjne (kVA), ani wsp. mocy (cos Fi)
jakie są współczynniki mocy kuchni indukcyjnych, bo zapewne nie 1,0.
2) Jakie będą prądy fazowe przy podłączanych 2 fazach, bo moim zdaniem powinny być takie jak w przypadku 2 podłączeń jednofazowych, czyli mniej więcej równe połowie prądu przy połączeniu jednofazowym.
Witam. W miejsce starej kuchenki ( 4 płytki na spirale + piekarnik ), która była połączona 4*2,5. Obecnie chcę kupić 6118IED3.475HTaKDp(Xx) Amica. I tu mama problem, czy połączyć na 4*2,5, czy poprowadzić nowy przewód 5*2,5 (jest taka możliwość zainstalowania nowego przewodu).Może ktoś pomoże mi w rozwiązaniu tego myślowego problemu. za każdą odpowiedź SERDECZNIE DZIĘKUJĘ !!!