Płyta indukcyjna Solgaz

Solgaz ma w swojej ofercie tylko jedną płytę indukcyjną. Jest to jednak urządzenie napakowane ciekawymi funkcjami, które warto wziąć pod uwagę jeśli szukamy nowej płyty do zabudowy i chcemy wydać nie więcej niż 2000 złotych.

Już od jakiegoś czasu nosiliśmy się z pomysłem przetestowania płyty indukcyjnej Solgaz SI-4T. Głównie dlatego, że temat innego produktu polskiego producenta (płyt gazowych bez płomienia) jest ostatnimi czasy niezwykle żywy wśród miłośników indukcji.

Solgaz postanowił uzupełnić listę produkowanych urządzeń o płytę indukcyjną napakowaną ciekawymi funkcjami, jednocześnie cenowo zostając poniżej granicy 2 tysięcy złotych.

Przywieźliśmy zatem płytę do nas i sprawdziliśmy czy jest warta swojej ceny jaką musimy za nią zapłacić. W tej chwili jest to dokładnie 1890 złotych.

Czego chciał polski klient od Solgazu?

Innowacji. Oczywiście innowacyjnego w płycie SI-4T nie ma absolutnie nic. Faktem pozostaje jednak to, że mnogość pożądanych przez polskiego klienta funkcji została tu sprytnie upchana w jedno urządzenie. Nieważne zatem, czy od indukcji spodziewamy się ekspresowego zagotowania potrawy (funkcja Booster) czy możliwości wykorzystania starej brytfany (możliwość łączenia pól i gotowania w dowolnym naczyniu)- Solgaz pomyślał o wszystkich.

Proszę Pana, czy warto?

Zarówno w komentarzach na plyta-indukcyjna.pl jak i w licznych mailach pojawia się pytanie o alternatywy dla płyty Solgaz. Oczywiście takowe istnieją i jest ich na rynku całkiem sporo. Do nas należy zatem wybór, czy wybieramy polski produkt (z serwisem gwarancyjnym w domu- bez konieczności wysyłania płyty do producenta w razie awarii) czy płytę znanej marki w podobnej cenie.

Główne funkcje płyty indukcyjnej Solgaz SI-4T:

Funkcja FREE

pola indukcyjne płyty SolgazUmożliwia ona gotowanie w dowolnej wielkości naczyniu (nadającym się do indukcji), mieszczącym się na ~połowie płyty indukcyjnej. Funkcja łączenia pól indukcyjnych na płycie Solgaz SI-4T jest też niezwykle przydatna jeśli chcemy użyć np. 3 niewielkich naczyń i w każdym z nich gotować co innego. Możliwość połączenia pól indukcyjnych gwarantuje praktycznie, że uda nam się wykorzystać każdy garnek jaki posiadamy w kuchni. Funkcja Free w Solgazie działa osobno po prawej i osobno po lewej stronie płyty. Możemy zatem po jednej stronie gotować na tradycyjnych polach indukcyjnych, na drugiej zaś połączyć wszystkie pola i postawić np. wpomnianą brytfanę.

Funkcja BOOSTER

Booster (czyli zwiększenie mocy na danym polu do 30%) jest przydatny głównie wtedy, gdy wracamy z pracy głodni jak wilki, gdyż umożliwia nam ekspresowe zagotowanie potrawy. Booster na płycie indukcyjnej Solgaz SI-4T działa na każdym polu indukcyjnym. Nic nie stoi na przeszkodzie, by skorzystać jednocześnie z funkcji FREE oraz funkcji BOOSTER i zagotować gulasz w brytfanie w ciągu kilkudziesięciu sekund.

Funkcja PAUZA

Popularną pauzę Solgaz nazwał sobie STOP’N’GO. Funkcja działa dokładnie tak jak brzmi. PAUZA. Szczególnie przydatna gdy gotujemy 5 różnych potraw dla wrzeszczących, wygłodzonych dzieci, a kochana teściowa postanawia wpaść z wizytą. Wciskamy pauzę i idziemy zrzucić ze schodów otworzyć gościowi drzwi, po czym wciskamy przycisk pauzy raz jeszcze. Płyta wraca do identycznych ustawień na każdym polu indukcyjnym i możemy gotować dalej bez konieczności ustawiania mocy na każdym polu od nowa.

Funkcja PODTRZYMANIA CIEPŁA

Funkcja ta działa w SI-4T trzystopniowo. Generalnie jest to standard, jeśli chodzi o płyty które zostały wyposażone w tę funkcję (nie ma ich wiele na rynku). Solgaz umożliwia podtrzymanie ciepła potrawy na 3 poziomach: 42°C, 74°C lub 94°C. Jest to niezwykle przydatne, jeśli chcemy by potrawa sobie „doszła”.

Funkcja BLOKADY PRZED DZIEĆMI

Strasznie nie lubię tej nazwy. Tak jakby dzieci były czymś złym i strasznym ;) To po prostu funkcja, która TEORETYCZNIE uniemożliwia uruchomienie płyty przez dziecko. Na ile takie funkcje są przydatne i skuteczne- nie wiem. Moje dzieci raczej szybko rozpracowują takie zabezpieczenia, ale innego, lepszego wyjścia na chwilę obecną nie ma, więc wszyscy producenci stosują dotykowe „blokady przed dziećmi”.

Podłączenie płyty Solgaz SI-4T

płyta indukcyjna Solgaz Podłączenie Sposób podłączenia płyty to najważniejsze pytanie zanim w ogóle zaczniemy szukać odpowiedniego urządzenia. Płyty obecne na rynku już w większości oferują możliwość podłączenia zarówno pod instalację dwufazową (230V) jak i tzw. „siłę” (400V). O podłączaniu płyt indukcyjnych pisałem już kiedyś w tym artykule. Solgaz daje nam dodatkowo możliwość numer 3, czyli podłączenie dla osób posiadających w domu jedynie instalację tradycyjną- dwufazową, ale chcących maksymalnie wykorzystać moc płyty. Jest to podłączenie pod dwa osobne obwody 230V. Dzięki temu rozwiązaniu będziemy mogli w pełni korzystać z całej mocy płyty, bez obawy o pożar instalacji ;)

Inne zalety i wady płyty indukcyjnej Solgaz SI-4T

Do zalet, oprócz funkcji wymienionych wyżej, z pewnością należy zaliczyć sam fakt upakowania ich w jedno urządzenie. Poza tym płyta wygląda bardzo zgrabnie. Nie ma wyraźnie oznaczonych pól indukcyjnych grubą kreską na styl lat 90-tych. Jest prosta i sprawia wrażenie lekkości. Poza tym niezwykle ciekawie wygląda szlif wykonany na przedniej części płyty poniżej panelu sterującego. Dla mnie osobiście jedną z największych zalet jest system gwarancyjny Solgazu. Klienci kupujący indukcję tej firmy „łapią się” na obsługę tej samej sieci serwisowej, jaką mają właściciele płyt gazowych Solgazu. Oznacza to tyle, że w razie awarii nie musimy demontować płyty i wysyłać jej do producenta. Usterkę zgłaszamy (nawet e-mailowo na serwis@solgaz.eu), a producent w ciągu 14 dni naprawi płytę u nas w domu. Do wad płyty Solgaz SI-4T niewątpliwie należy zaliczyć brak innowacyjnych funkcji. Solgaz przyzwyczaił swoich klientów do tego, że za każdym razem dostają coś, czego nie ma u konkurencji. Tutaj mamy natomiast naprawdę świetną płytę w dobrej cenie, jednak brak tej iskierki Solgazu na którą każdy czeka ;)

Cena indukcji Solgazu

Na dzień dzisiejszy cena płyty indukcyjnej Solgaz to 1890 złotych (+wysyłka). Ani tanio, ani drogo. Pakiet funkcji usprawiedliwia tę cenę, tym bardziej że w pakiecie dostajemy serwis Solgazu, który przyjedzie do nas usunąć usterkę. nie ma zatem konieczności odsyłania płyty do serwisu producenta w razie awarii.