Podłączenie płyty indukcyjnej do sieci elektrycznej

Podłączenie płyty indukcyjnej do instalacji 3-fazowej (400V) lub 1-fazowej (230V) powinno być zawsze wykonywane przez uprawnionego elektryka z doświadczeniem. Jeśli nie wiesz, jak samodzielnie podłączyć indukcję w domu, poproś o pomoc naszego specjalistę. Najważniejsze jest bezpieczeństwo!

Aby zapobiec zbyt dużemu obciążeniu instalacji elektrycznej zaleca się instalację płyty indukcyjnej na zupełnie samodzielnym, osobnym obwodzie elektrycznym z odpowiednim zabezpieczeniem.

Poza tym istotną kwestią jest zastosowanie odpowiedniego przekroju przewodu przyłączeniowego czyli tzw. kabla, który znajduje się w ścianie :)


Nie wiesz o czym piszemy? Przyda Ci się dobry elektryk z uprawnieniami SEP, który podłączy kuchnię za Ciebie. Koszt podłączenia płyty indukcyjnej przez naszego elektryka z uprawnieniami SEP wraz ze wpisem do książki gwarancyjnej to 125zł. Obsługujemy miasta: Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań.

Zadzwoń do nas na 514-777-556 i umów elektryka do podłączenia płyty. Wykonujemy też inne podłączenia sprzętu!


Ok, przejdźmy zatem do informacji dotyczących samego podłączenia płyty indukcyjnej. Niezależnie jaką kuchnię indukcyjną kupiłaś lub planujesz kupić, jej podłączenie musi być wykonane zgodnie z zaleceniami danego producenta. Każde inne podłączenie (nawet jeśli sprzęt zadziała) będzie powodowało utratę gwarancji!

Płyta indukcyjna- jakie przewody stosować?

Wedle zaleceń większości producentów, minimalny przekrój przewodu przyłączeniowego (od skrzynki z zabezpieczeniem przeciwprzepięciowym do płyty) powinien wynosić:

  1. Przy instalacji 3-fazowej (400V) stosujemy przewód minimum 5x 2,5mm2
  2. Przy instalacji 1-fazowej (230V) stosujemy przewód minimum 3x 4mm2

Jaki przewód elektryczny do płyty indukcyjnej?Tyle zaleceń producentów, teraz trochę „życia”. Szczególnie jeśli chodzi o instalację 1-fazową, przyłączenie płyty na przewodzie 4mm2 (zalecanym przez większość producentów) oczywiście ma sens i uzasadnienie. Jednak często bywa tak, że w domu lub mieszkaniu mamy już położony przewód 2,5mm2 i nie chcemy pruć całego mieszkania tylko po to, by podłączyć indukcję w kuchni.

Nie odpowiadam ani sumieniem, ani majątkiem za poniższe słowa, ale wydaje mi się, że należy rozgrzeszyć ludzi stosujących przewód 2,5mm2 do płyty indukcyjnej (oczywiście jeśli jest to płyta przeznaczona pod 230V) z kilku powodów:

  • Maksymalne obciążenie przewodu 2,5mm2 to 30A, czyli przy instalacji 230V prawie 7kW (prawie dokładnie tyle ile wynosi maksymalna moc kuchenek indukcyjnych)
  • Płyty indukcyjne 1-fazowe nawet jeśli mają moc 7,2 czy 8KW nigdy tak naprawdę tej mocy nie osiągają. Nigdy! Sterownik załączający odpowiednie pola indukcyjne zawsze w ten sposób przełącza napięcie, że jednorazowo płyta osiąga moc około 3,5-4kW. Nawet jeśli akurat gotujemy na wszystkich polach indukcyjnych (są wyjątki!)
  • Bardzo często (szczególnie w blokach) przewód między tzw. licznikiem a skrzynką z zabezpieczeniem ma przekrój 2,5mm2. Zastosowanie w tym przypadku przewodu 4mm2 na dojście do odbiornika (płyty) nie ma sensu! Nigdy nie należy zwiększać przekroju przewodu już raz zmniejszonego.

Oczywiście należy podkreślić, że zawsze lepiej stosować się do zaleceń producenta i wybierać przewód o większym przekroju. Jednak wiadomo- nie zawsze mamy taką możliwość. Zawsze natomiast warto zadzwonić do przyjaciela (elektryka).

podłączenie płyty indukcyjnej warszawa

Podłączenie płyty indukcyjnej do instalacji 1-fazowej (230V)

Większość płyt indukcyjnych sprzedawanych obecnie w Polsce pozwala na podłączenie ich do instalacji 1-fazowych, czyli tradycyjnego gniazdka 230V.

Mimo, iż niektóre z tych płyt mają już fabrycznie zamontowaną wtyczkę do gniazdka, należy pamiętać, aby obciążenie instalacji na której znajduje się płyta nie było zbyt duże.

Pierwszym wyjściem z tej sytuacji jest stworzenie lub wykorzystanie istniejącego, osobnego obwodu z którego będzie korzystała tylko i wyłącznie nasza kuchnia indukcyjna. 

Instrukcja obsługi naszego modelu podpowie nam jakie zabezpieczenie przeciwprzepięciowe powinniśmy zastosować oraz jakich przewodów użyć. Jeśli mamy już obwód, zabezpieczenie i kuchenkę w kuchni, a żona czeka w pokoju aż uporamy się z montażem lepiej zabrać się do pracy (ale bez nerwów).

Podłączenie indukcji pod 230V- jak połączyć kabelki :)

Jeśli nie jesteśmy elektrykami, ale mamy pojęcie o instalacjach elektrycznych może kusić nas oszczędność 100-200 złotych (bo taka jest mniej więcej cena przyłączenia płyty do gotowego obwodu). Wtedy przyda nam się schemat przyłączenia płyty który w 99% przypadków znajdziemy w instrukcji naszego urządzenia.

Jeśli nie mamy takiego schematu, a siedzimy w kuchni i wpatrujemy się w trzy wystające ze ściany kabelki (niebieski, brązowy i żółto-zielony) to mamy wyjątkowe szczęście jeśli nasza płyta została skonstruowana tak, że można ją podłączyć tylko pod 230V. Wtedy wystarczy połączyć przewody przyłączeniowe z instalacją płyty korzystając z pomocy kolorów izolacji na przewodach (jeśli instalacja w domu została wykonana poprawnie)

Jeśli bowiem producent przewidział możliwość podłączenia pod instalację 400V, z płyty najpewniej wystaje aż 5 kabelków ;) Wtedy już na 100% w instrukcji mamy przykłady podłączenia płyty zarówno pod 230V, jak i 400V.

Dla pocieszenia, każda płyta z możliwością podłączenia pod 230 lub 400 Volt będzie miała schemat podobny do tego poniżej (przykład jednej z płyt Amica):

Podłączenie płyty pod 230V i 400V- przykład Amica

Należy pamiętać, że powyższy schemat dotyczy jednego konkretnego modelu płyty Amica, więc nie będzie prawidłowy przy podłączaniu płyt Bosch, Whirlpool, Mastercook, Electrolux, ani nawet Siemens, Samsung czy Beko. Serio! Jeśli macie problem z podłączeniem, lepiej w komentarzach podeślijcie informacje ze zdjęciami a postaramy się pomóc!

Podłączenie płyty indukcyjnej do instalacji 3-fazowej (400V)

Mimo, że praktycznie każda nowa płyta indukcyjna ma możliwość podłączenia do instalacji 1-fazowej, nie każda będzie nadawała się do podłączenia pod 3 fazy (400V).

Jeśli wybraliśmy już najlepiej, czyli mamy w domu płytę umożliwiającą oba sposoby podłączenia, teraz pozostaje nam ocenić sytuację w naszej instalacji elektrycznej. Dzwonimy po elektryka!

przewód do płyty indukcyjnej 5x2,5mm2Jeśli elektryk nie odbiera, a my mamy pojęcie o instalacjach elektrycznych, możemy samodzielnie ocenić jak powinna być podłączona nasza kuchnia indukcyjna.

Przede wszystkim musimy być pewni, że przewody zasilające mają odpowiedni przekrój. Jak pisałem powyżej, minimum przy instalacji 3-fazowej dla płyty indukcyjnej to 2,5mm2. W ścianie mamy zatem najpewniej przewód 5-żyłowy (3 fazy, przewód neutralny N- niebieski i uziemienie PE- żółto-zielony).

Kabelki, kabelki- jak to połączyć?

Podłączenie można sobie wyobrazić patrząc na przykładowy schemat zamieszczony powyżej.

Szczegóły podłączenia znajdziemy zawsze w instrukcji dołączonej do naszej płyty. Podłączenie do instalacji 400V polega najczęściej na wykorzystaniu dwóch przewodów fazowych (płyty indukcyjne pod 400V korzystają z 2 faz) i zmostkowanie przewodu neutralnego z trzecim przewodem fazowym. Plus oczywiście uziemienie.

Podłączenie przez elektryka- koszty, bezpieczeństwo i inne ważne informacje (jak gwarancja)

Jeśli nie wiemy co robimy, powinniśmy natychmiast przestać i wezwać uprawnionego elektryka. Nie tylko ze względu na nasze bezpieczeństwo, ale także koszty na jakie możemy się narazić.

Przy nieodpowiednim podłączeniu płyty do instalacji możemy uszkodzić zarówno siebie, jak i naszą nową płytę kuchenną oraz samą instalację w mieszkaniu lub domu.

Pamiętajmy też, że najczęściej producenci płyt wymagają pieczątki uprawnionego elektryka wykonującego podłączenie urządzenia na karcie gwarancyjnej. Jeśli podłączamy kuchnię sami, jest duża szansa, że gwarancja nie zostanie uznana.

Powyższy artykuł jest bardzo poglądowy i ogólny. Jeśli masz problem z podłączeniem swojego urządzenia, napisz nam o tym w komentarzach a wspólnie postaramy Ci się pomóc (zdjęcia pomogą bardzo).

Podłączenie płyty indukcyjnej- cena

Koszt podłączenia płyty indukcyjnej będzie różny zależnie od miasta w jakim mieszkamy. Średni koszt na terenie Polski to między 120 a 150 złotych. Jeśli zależy Ci na utrzymaniu gwarancji, powinieneś korzystać wyłącznie z usług elektryka z odpowiednimi uprawnieniami.

Dzwoniąc na 514-777-556 możesz umówić uprawnionego elektryka jeśli mieszkasz w którymś z tych miast: Warszawa, Wrocław, Kraków, Gdańsk, Poznań. W pozostałych częściach kraju koszt podłączenia indukcji może wynosić do 180 złotych.

podłączenie płyty indukcyjnej warszawa