Podłączenie płyty indukcyjnej do sieci elektrycznej

Doceń naszą pracę:

Podłączenie płyty indukcyjnej do instalacji 3-fazowej (400V) lub 1-fazowej (230V) powinno być zawsze wykonywane przez uprawnionego elektryka z doświadczeniem. Jeśli nie wiesz, jak samodzielnie podłączyć indukcję w domu, poproś o pomoc naszego specjalistę. Najważniejsze jest bezpieczeństwo!

Aby zapobiec zbyt dużemu obciążeniu instalacji elektrycznej zaleca się instalację płyty indukcyjnej na zupełnie samodzielnym, osobnym obwodzie elektrycznym z odpowiednim zabezpieczeniem.

Poza tym istotną kwestią jest zastosowanie odpowiedniego przekroju przewodu przyłączeniowego czyli tzw. kabla, który znajduje się w ścianie :)


Jeśli mieszkasz w Warszawie i już na wstępie nie wiesz o czym piszemy, z pewnością przyda Ci się dobry elektryk z uprawnieniami SEP, który podłączy kuchnię za Ciebie. 

Kliknij i sprawdź naszą ofertę podłączania indukcji na terenie całej Warszawy!


 

Płyta indukcyjna- jakie przewody stosować?

Wedle zaleceń większości producentów, minimalny przekrój przewodu przyłączeniowego (od skrzynki z zabezpieczeniem przeciwprzepięciowym do płyty) powinien wynosić:

 1. Przy instalacji 3-fazowej (400V) stosujemy przewód minimum 5x 2,5mm2
 2. Przy instalacji 1-fazowej (230V) stosujemy przewód minimum 3x 4mm2

Jaki przewód elektryczny do płyty indukcyjnej?Tyle zaleceń producentów, teraz trochę „życia”. Szczególnie jeśli chodzi o instalację 1-fazową, przyłączenie płyty na przewodzie 4mm2 (zalecanym przez większość producentów) oczywiście ma sens i uzasadnienie. Jednak często bywa tak, że w domu lub mieszkaniu mamy już położony przewód 2,5mm2 i nie chcemy pruć całego mieszkania tylko po to, by podłączyć indukcję w kuchni.

Nie odpowiadam ani sumieniem, ani majątkiem za poniższe słowa, ale wydaje mi się, że należy rozgrzeszyć ludzi stosujących przewód 2,5mm2 do płyty indukcyjnej (oczywiście jeśli jest to płyta przeznaczona pod 230V) z kilku powodów:

 • Maksymalne obciążenie przewodu 2,5mm2 to 30A, czyli przy instalacji 230V prawie 7kW (prawie dokładnie tyle ile wynosi maksymalna moc kuchenek indukcyjnych)
 • Płyty indukcyjne 1-fazowe nawet jeśli mają moc 7,2 czy 8KW nigdy tak naprawdę tej mocy nie osiągają. Nigdy! Sterownik załączający odpowiednie pola indukcyjne zawsze w ten sposób przełącza napięcie, że jednorazowo płyta osiąga moc około 3,5-4kW. Nawet jeśli akurat gotujemy na wszystkich polach indukcyjnych (są wyjątki!)
 • Bardzo często (szczególnie w blokach) przewód między tzw. licznikiem a skrzynką z zabezpieczeniem ma przekrój 2,5mm2. Zastosowanie w tym przypadku przewodu 4mm2 na dojście do odbiornika (płyty) nie ma sensu! Nigdy nie należy zwiększać przekroju przewodu już raz zmniejszonego.

Oczywiście należy podkreślić, że zawsze lepiej stosować się do zaleceń producenta i wybierać przewód o większym przekroju. Jednak wiadomo- nie zawsze mamy taką możliwość. Zawsze natomiast warto zadzwonić do przyjaciela (elektryka).

Podłączenie płyty indukcyjnej do instalacji 1-fazowej (230V)

Większość płyt indukcyjnych sprzedawanych obecnie w Polsce pozwala na podłączenie ich do instalacji 1-fazowych, czyli tradycyjnego gniazdka 230V.

Mimo, iż niektóre z tych płyt mają już fabrycznie zamontowaną wtyczkę do gniazdka, należy pamiętać, aby obciążenie instalacji na której znajduje się płyta nie było zbyt duże.

Pierwszym wyjściem z tej sytuacji jest stworzenie lub wykorzystanie istniejącego, osobnego obwodu z którego będzie korzystała tylko i wyłącznie nasza kuchnia indukcyjna. 

Instrukcja obsługi naszego modelu podpowie nam jakie zabezpieczenie przeciwprzepięciowe powinniśmy zastosować oraz jakich przewodów użyć. Jeśli mamy już obwód, zabezpieczenie i kuchenkę w kuchni, a żona czeka w pokoju aż uporamy się z montażem lepiej zabrać się do pracy (ale bez nerwów).

Podłączenie indukcji pod 230V- jak połączyć kabelki :)

Jeśli nie jesteśmy elektrykami, ale mamy pojęcie o instalacjach elektrycznych może kusić nas oszczędność 100-200 złotych (bo taka jest mniej więcej cena przyłączenia płyty do gotowego obwodu). Wtedy przyda nam się schemat przyłączenia płyty który w 99% przypadków znajdziemy w instrukcji naszego urządzenia.

Jeśli nie mamy takiego schematu, a siedzimy w kuchni i wpatrujemy się w trzy wystające ze ściany kabelki (niebieski, brązowy i żółto-zielony) to mamy wyjątkowe szczęście jeśli nasza płyta została skonstruowana tak, że można ją podłączyć tylko pod 230V. Wtedy wystarczy połączyć przewody przyłączeniowe z instalacją płyty korzystając z pomocy kolorów izolacji na przewodach (jeśli instalacja w domu została wykonana poprawnie)

Jeśli bowiem producent przewidział możliwość podłączenia pod instalację 400V, z płyty najpewniej wystaje aż 5 kabelków ;) Wtedy już na 100% w instrukcji mamy przykłady podłączenia płyty zarówno pod 230V, jak i 400V.

Dla pocieszenia, każda płyta z możliwością podłączenia pod 230 lub 400 Volt będzie miała schemat podobny do tego poniżej (przykład jednej z płyt Amica):

Podłączenie płyty pod 230V i 400V- przykład Amica

Należy pamiętać, że powyższy schemat dotyczy jednego konkretnego modelu płyty Amica, więc nie będzie prawidłowy przy podłączaniu płyt Bosch, Whirlpool, Mastercook, Electrolux, ani nawet Siemens, Samsung czy Beko. Serio! Jeśli macie problem z podłączeniem, lepiej w komentarzach podeślijcie informacje ze zdjęciami a postaramy się pomóc!

Podłączenie płyty indukcyjnej do instalacji 3-fazowej (400V)

Mimo, że praktycznie każda nowa płyta indukcyjna ma możliwość podłączenia do instalacji 1-fazowej, nie każda będzie nadawała się do podłączenia pod 3 fazy (400V).

Jeśli wybraliśmy już najlepiej, czyli mamy w domu płytę umożliwiającą oba sposoby podłączenia, teraz pozostaje nam ocenić sytuację w naszej instalacji elektrycznej. Dzwonimy po elektryka!

przewód do płyty indukcyjnej 5x2,5mm2Jeśli elektryk nie odbiera, a my mamy pojęcie o instalacjach elektrycznych, możemy samodzielnie ocenić jak powinna być podłączona nasza kuchnia indukcyjna.

Przede wszystkim musimy być pewni, że przewody zasilające mają odpowiedni przekrój. Jak pisałem powyżej, minimum przy instalacji 3-fazowej dla płyty indukcyjnej to 2,5mm2. W ścianie mamy zatem najpewniej przewód 5-żyłowy (3 fazy, przewód neutralny N- niebieski i uziemienie PE- żółto-zielony).

Kabelki, kabelki- jak to połączyć?

Podłączenie można sobie wyobrazić patrząc na przykładowy schemat zamieszczony powyżej.

Szczegóły podłączenia znajdziemy zawsze w instrukcji dołączonej do naszej płyty. Podłączenie do instalacji 400V polega najczęściej na wykorzystaniu dwóch przewodów fazowych (płyty indukcyjne pod 400V korzystają z 2 faz) i zmostkowanie przewodu neutralnego z trzecim przewodem fazowym. Plus oczywiście uziemienie.

Podłączenie przez elektryka- koszty, bezpieczeństwo i inne ważne informacje (jak gwarancja)

Jeśli nie wiemy co robimy, powinniśmy natychmiast przestać i wezwać uprawnionego elektryka. Nie tylko ze względu na nasze bezpieczeństwo, ale także koszty na jakie możemy się narazić.

Przy nieodpowiednim podłączeniu płyty do instalacji możemy uszkodzić zarówno siebie, jak i naszą nową płytę kuchenną oraz samą instalację w mieszkaniu lub domu.

Pamiętajmy też, że najczęściej producenci płyt wymagają pieczątki uprawnionego elektryka wykonującego podłączenie urządzenia na karcie gwarancyjnej. Jeśli podłączamy kuchnię sami, jest duża szansa, że gwarancja nie zostanie uznana.

Powyższy artykuł jest bardzo poglądowy i ogólny. Jeśli masz problem z podłączeniem swojego urządzenia, napisz nam o tym w komentarzach a wspólnie postaramy Ci się pomóc (zdjęcia pomogą bardzo).

Doceń naszą pracę:
 • robak

  Witam,
  Na zakupionej płycie Bosh mam takie same opcje podłączenia jak w powyższym schemacie. Czyli mając w ścianie kabel pięcioprzewodowy (3xfaza, zero i uziemienie), L1 łączę z L1 płyty, L2 analogicznie, L3 zostaje wolna (?), przewód neutralny łączę z połączonymi dwoma przewodami neutralnumi płyty, no i uziemienie z uziemieniem płyty??? będzie działąć :)
  No i technicznie jak to podłączyć – na kostce???

 • Waldek

  Jakiś debil w Euro (sprzedawca) powiedział sąsiadce, że można podłączyć czteropalnikową kuchnię indukcyjną do gniazdka 230V. Po miesiącu używania, wpadła do nas sąsiadka i mówi, że jak używa czterech palników to ledwie to działa. Kuchnia ma 8 KV mocy. Jak można 8 KV podłączyć pod jedno gniazdko!!! Na szczęście to jest dom a nie ,,szuflada” i podłączyłem jej pod siłę. Sąsiadka powiedziała, że to niemożliwe, że tak dobrze wszystko działa!!! Nie słuchajcie doradców w marketach. Oni muszą sprzedawać!!!

  • Waldek, jeśli już to 8kW mocy ;)

   Podłączenie takiej płyty do instalacji 230V jest możliwe i niektórzy producenci nawet w instrukcji umieszczają możliwość takiego podłączenia. Oczywiście wtedy sterowniki umieszczone na płycie sterują nią w ten sposób, że nie zostaje wykorzystany jej cały potencjał. Po ustawieniu 4 garnków na płycie gotowanie zajmie bardzo dużo czasu.

   Oczywiście chcąc wykorzystać pełną moc płyty i gotować na niej szybko, znacznie korzystniejsze jest podłączenie pod instalację 3-fazową.

 • Tomasz Kubaczka

  A co w przypadku braku przewodu ochronnego? Podłączamy wtedy
  przewód neutralny?

 • Mariusz Wilde

  Witam mam piekarnik z płyta indukcyjna whirpool starsza wersja dziala mi tylko piekarnik bo niewiem gdzie i jaki kabel podlanczyc czy moze ktos pomuc z gory dziekuje

 • Lukasz Perski

  Witam, ten przedstawiony powyżej opis podłączenia na 400V może być trochę mylny. Ogólnie płyty indukcyjne mają albo gniazdo podłączeniowe albo wyprowadzony przewód (5 żył). I tu jest często problem bo taki przewód
  ma takie same kolory przewodów jak nasza instalacja ,ale podłącza się w sposób taki że przewód szary i niebieski w tym przewodzie podłącza się razem tylko do niebieskiego w naszej instalacji (czyli do „N” lub „zero”) a czarny do czarnego, brązowy do brązowego i zółto-zielony do zółto-zielonego. Płyta indukcyjna wykorzystuje tylko 2 fazy ,a nie trzy!! Jest w sieci na forach dużo opisów więc radze poszukać wpierw zanim się spali nową płytę indukcyjną. Pozdrawiam

 • Piotrek Cieślukowski

  Witam. Nierozumiem jednego schematu podłączenia płyty ceramicznej beko. Czymże jest pokazany podwójny przewód neutralny na rysunku podłączeniowym na 2 fazy

 • MasterOfDisaster

  Witam,
  płytę będzie podłączał mi elektryk,ale chcę poznać też Waszą opinię. W głównej skrzynce są stare bezpieczniki (wkręcane), po drodze podobno musi być wstawiony dodatkowy bezpiecznik (to ten znak zapytania na schemacie).Od głównej skrzynki do płyty kabel będzie miał ok.15m. Z elektrykiem zostało ustalone, że płyta będzie podłączona pod 5×2,5mm.Chcę jak najwięcej sam zrobić (kupić kabel,wiercić itd.) stąd moje pytanie. Czy ten kabel 5×2,5mm musi iść już od głównej skrzynki czy mogę ten kabel 1 kupić jakiś słabszy,normalny (jeśli tak to jaki polecacie)? I co w ogóle sądzicie o takim rozwiązaniu(schemat)?
  Elektryk już u mnie był, stąd podałem tutaj trochę info, które mi przekazał. Przyjechał,pogadał,przytulił kasę i pojechał. Nie chcę już więcej takich bezproduktywnych wizyt dlatego szukam w necie info we własnym zakresie.

  Pozdrawiam

 • ToMi

  Witam serdecznie, zakupiłem ostatnio płytę indukcyjną Samsung NZ64H37070K 7,2kW, mam problem z podłączeniem jej do sieci elektrycznej. W chwili obecnej podpięta jest ona na kablu 3×1,5mm2 bezpośrednio do bezpiecznika 16A, długość kabla 15m. Póki co korzystam z jednego pola grzewczego. Dlatego planuję wymianę kabla na inny. Oczywiście mówię o 230V. Siły niestety nie mam w domu. Na umowie z Energą mam wyszczególnione, że moc przyłączeniowa wynosi 3kW.

  Z płyty wychodzi 5 kabelków. Załączam z instrukcji schemat podłączenia. Proszę o podpowiedź jak podłączyć płytę w kuchni, jakich kabli użyć i jak z bezpiecznikami, czy 16A wystarczy? Na klatce schodowej mam bodajże 20A. NIe mam problemu z puszczeniem nowych kabli, nie wiem tylko w jakie się zaopatrzyć. 3×2,5 czy może 3×4, który lepszy, czym się sugerować? Jeśli coś pominąłem postaram się jak najszybciej odpowiedzieć na pytania.

  Z góry dziękuję.

 • watashi ja

  Witam czy mógłby mi Pan wysłać zdjęcie podłączenia płyty si4t?
  Pozdrawiam

 • Kamil Korzeniowski

  Ten przedstawiony powyżej schemat podłączenia opisuje jedynie możliwość podłączenia dwóch producentów płyt indukcyjnych a mianowicie Amici i Gorenje..Każdy inny producent ma swoje schematy podłączenia danej płyty indukcyjnej..Jedne mają kabel zasilający już wmontowany inne zaś nie, różne są też schematy podłączeń więc nie można się sugerować tym konkretnym opisem podłączeniowym.Szkoda zakupując nowy sprzęt za sporą kwotę uszkodzić podłączając samemu.Należy pamiętać ,że w takim wypadku nie ma się gwarancji na zakupiony sprzęt gdyż karta gwarancyjna nie jest podstemplowana przez elektromontera z uprawnieniami.Prowadzę Serwis płyt indukcyjnych i wiem ile płyt naprawiamy po złym podłączeniu. Również modernizujemy istniejące instalacje pod montaż płyt indukcyjnych jak i tez montujemy sprzęt.
  KONTAKT : 513 979 973

 • Ewa Borowka

  Jesli mam moc 4.4 na cały dom to jaką powinnam wybrac indukcję??dom jest parterowy trzy osoby mieszkaja.Potrzebuję taka na podłoczenie 230v nie mam siły.