Płyta indukcyjna czy ceramiczna?

Doceń naszą pracę:

Każdy wyposażając nową kuchnię pyta dziś jaka płyta będzie lepsza- indukcyjna czy ceramiczna? Choć pytanie wydaje się trudne, w naszej opinii wybór pozostaje tylko jeden.

Różnice pomiędzy tymi dwoma popularnymi dziś rodzajami płyt są znaczące. Na forach internetowych często padają pytania: – Co lepsze? Indukcja, płyta ceramiczna, a może tradycyjna kuchenka gazowa?

Na samym wstępie musimy sobie zadać pytanie: jakimi kucharzami jesteśmy na co dzień. Jeśli okaże się, że w domu gotujemy zupełnie okazjonalnie, to z pewnością najlepszym i najwygodniejszym wyborem będzie tradycyjna kuchenka gazowa lub popularna płyta ceramiczna.

Głównym atutem płyt indukcyjnych bowiem jest ich energooszczędność i bezpieczeństwo. Jeśli zatem w domu gotujemy raczej rzadko, możemy liczyć się z tym, że inwestycja w kuchnię indukcyjną może się nie zwrócić przez długie lata. Jeśli jednak z płyty korzystamy w domu w którym mieszkamy to już po kilku miesiącach od zakupu możemy liczyć na zwrot poniesionych kosztów.

Oto nasze proste porównanie. Mamy nadzieję, że pomoże Wam ono zdecydować o wyborze kuchni indukcyjnej, która zdecydowanie wygrywa w większości porównań z innymi typami kuchenek. W wyborze konkretnego modelu pomoże Wam nasz ranking płyt indukcyjnych.

Kuchnie indukcyjne, ceramiczne i gazowe- porównanie

Płyta indukcyjna Płyta ceramiczna Kuchnia gazowa
Bezpieczeństwo WYSOKIE. Płyta pozostaje zimna lub lekko ciepła, nawet po długim czasie gotowania. Mogą używać jej osoby młodsze bez obawy o poparzenia. NISKIE. Płyta ceramiczna rozgrzewa się długo i po gotowaniu pozostaje gorąca przez długi czas. NISKIE. Palnik gazowy jest źródłem otwartego ognia i pozostaje gorący po gotowaniu potraw.
Wygoda czyszczenia WYGODNA. Płyta jest przez cały czas chłodna, więc nic się na niej nie przypala. Bezpośrednio po gotowaniu można jej dotykać. Powierzchnia jest płaska jak szkło, więc czyszczenie jest bardzo wygodne. ŚREDNIO WYGODNA. Płyta ceramiczna jest gorąca przez długi czas po gotowaniu. Trzeba odczekać około 30-60 minut zanim przystąpimy do jej mycia. Powierzchnia jest płaska, co ułatwia mycie. NIEWYGODNA. Potrawy, gdy wykipią przypalają się. Kuchnia jest gorąca i niewygodna w czyszczeniu.
Wydajność energetyczna WYSOKA- 90%. Płyta nagrzewa garnek dopiero po ustawieniu go na polu grzewczym. Nie nagrzewa otoczenia. ŚREDNIA – 60%. Płyta nagrzewa się od momentu włączenia i pozostaje gorąca długo po gotowaniu. Niepotrzebnie oddaje ciepło do otoczenia. NISKA – 45%. Bardzo niska wydajność energetyczna, tylko częściowo rekompensowana niskimi kosztami gazu.
Cena 4 palniki od 1000 do 4000 zł. 4 palniki od 1100 do 4500 zł 5 palniki od 700 do 3000 zł
Wygląd Estetyczna, nowoczesna. Płytę indukcyjną można dopasować do wszystkich nowoczesnych pomieszczeń. Estetyczna, nowoczesna. Płyta ceramiczna, podobnie jak indukcyjna ma nowoczesny wygląd. Estetyczna w droższych modelach. Duży wybór na rynku.
Akcesoria Dosyć drogie, ale w wysokiej jakości. Garnki ferromagnetyczne są doskonałej jakości i można ich używać także w innych typach kuchenek. Drogie, jeśli stawiamy na jakość. Można używać jednak tańszych modeli. W różnych cenach. Można używać najtańszych garnków na rynku.
Zużycie energii Bardzo niskie Niskie Gaz. Niska cena, słaba wydajność (przekłada się na wyższy koszt)
Wygoda użycia BARDZO WYGODNA. Płyta szybko nagrzewa potrawę. NIEWYGODNA. Stopniowo się nagrzewa i stygnie dosyć długo. WYGODNA. Szybko nagrzewa potrawę.

Mamy nadzieję, że udało Wam się zdecydować, jaka płyta będzie najodpowiedniejsza w Waszej kuchni: indukcyjna czy ceramiczna? Pamiętajcie, że niezależnie od Waszego wyboru, powinniście korzystać zaówno z markowych płyt i kuchni indukcyjnych oraz odpowiednich do gotowania na nich garnków.  Zapewni Wam to wygodę i bezpieczeństwo użytkowania przez długie lata.

Ranking płyt indukcyjnych– sprawdź i wybierz najlepszą kuchenkę indukcyjną.

Zatem co wybieracie? Płyta indukcyjna czy ceramiczna? 

Doceń naszą pracę:
 • Janusz

  Rzeczywiście proste porównanie szczególnie z płytą ceramiczną w zakresie zużycia energii. Owszem płyta ta się nagrzewa lecz oddaje o wiele dlużej pełną temperaturę niż indukcyjna, która w chwilę po wyłączeniu robi się chłodna. Temperature tę przecież można wykorzystać choćby do podgrzania zimnej wody do mycia garnków co w przypadku indukcji jest niemozliwe. Ciekawy jestem kto zaoferował tak istotną różnicę kosztów zakupu oraz eksloatacyjnych, przy czym dlaczego nie podano kosztu garnków przeznaczonych wyłącznie dla indukcji ?

  • Witaj Janusz.
   Co do kosztu garnków- nie zwracamy już na to uwagi z tego względu, że większość zestawów garnków indukcyjnych nadaje się także do innych typów kuchenek. Każda rodzina, która wyposaża swoją kuchnię w nowe garnki ma możliwość kupienia zestawu, który będzie pasował do wszystkich nowych sprzętów w przyszłości.

   Co do kosztu zakupów to rzeczywiście- musimy poprawić tabelę, bo płyty indukcyjne strasznie staniały w ostatnich 2 latach.
   Pozdrawiam.

  • Tomasz Milewski

   Nie ma czegoś takiego jak „garnki przeznaczone wyłącznie dla indukcji” . Wszystkie garnki do indukcji mozesz używać na innych rodzajach kuchenek. Lecz nie wszystkie garni są przeznaczone dla kuchenek indukcyjnych. Prosty ciąg logiczny jak : „nie każdy człowiek jest murzynem ale kazdy murzyn jest człowiekiem. Umiejętność wyrazania myśli to nie taka trudna sztuka ale by ją opanować nie wystarczy dostęp do internetu i sprawna klawiatura.

 • Roman

  Witam,
  chciałbym wymienić w kuchni płytę gazową na indukcyjną 4 polową. Mam instalację elektryczną 230V z bezpiecznikiem głównym 25A, czy jest możliwość podłączenia indukcji i bezproblemowego korzystania z niej i innych domowych urządzeń jednocześnie?
  Dzięki.

 • rafal

  @Janusz: sugeruję, najpierw poznać zasadę działania obu płyt, a dopiero później się wypowiadać.

 • kisiaa

  Ja od lat mam płyte ceramiczna i jestem zadowolona. Najlepsze jest to, ze place jakims cudem mniej za prad niz moja siostra, ktora korzysta z gazowki.

 • Mam pytanie, czy płyty indukcyjne/ceramiczne są w pełni efektywne przy podłączeniu do zwykłej sieci / bez tzw fazy?

 • Irek

  A czy kuchnia indukcyjna to nie otwarta kuchenka mikrofalowa? Może trochę nowszej generacji? Mam pytanie. Na jakiej kuchni najlepiej smakował ugotowany Wam obiad?. Mi najlepiej smakował obiad z fajery drewno-węglowej, potem z gazu, płyty ceramicznej, a na końcu z fal indukcyjnych, czyli mikrofali. To tak jak „Mac-Srajt” będzie zawsze nie zdrową dla organizmu tanią najgorszej jakości popaską, na pewno nie restauracją, nawet nie barem. Kupiłem mieszkanie gdzie nie ma gazu, o kuchni na drewno lub węgiel zapomnij. Jestem skazany na kuchnię elektryczną i nikt mi nie wmówi, że naturalne ciepło jest gorsze od sztucznego. Jak naturalnie uwędzona szynka może być gorsza od nafaszerowanej szynko-podobnej masy wędlino podobnej? Koszty tak, są niższe, bo z kilograma mięsa, przy wędlino chemicznym wyrobie można uzyskać nawet kilkanaście ton wędliny.

  • Ciekawe podejście Irek :) Pozdrawiamy.

  • Wojtek

   ciepło to ciepło. nieważne jak je dostarczysz. Efekt ten sam. nie porównuj pseudowędlin z kuchenkami.

  • Daniel Poweska

   Mikrofalówka to mikrofale, nieszkodliwe dla człowieka (to jest to samo co wi-fi, też 2.4 GHz), a wszystko jest zatrzymywane na drzwiach. Indukcja to w dużym skrócie myślowym coś jak transformator, czyli prąd jest zamieniany w kuchence na zmienne fale elektromagnetyczne, a naczynie nagrzewa się od ciągłego przemagnesowania, czyli również nieszkodliwe, bo chyba bardzo mała ilość tych fal wydostaje się dalej niż 10 cm od płyty, po za tym człowiek jest raczej obojętny na pole elektromagnetyczne, nawet bardzo silne, a smak zależy od umiejętności i doświadczenia, bo indukcja i gaz (mogą) nagrzewają się bardzo szybko, a ceramiczna nie. Tak jak pisał przedmówca ciepło to ciepło, nie ma jakiejś dużeh różnicy między źródłami

  • Tomasz Milewski

   Kolego stwierdzając że mikrofale to to samo co pole magnetyczne rozwaliłeś mi psychikę i dowiodłeś że czytanie reszty twoich wypocin mija się z celem. Otwórz mikrofalówke, zablokuj spust bezpieczeństwa, nastepnie wsadź do środka głowę i uruchom mikrofalowke na 1,5 min. Zrobisz przysługę społeczeństwu. Co za Baran.

 • Marcin

  Jest jeden problem – kuchenki indukcyjne nie powinne być stosowane przez osoby posiadające rozrusznik. A ja taki posiadam.

  • Masz rację. W bardzo rzadkich przypadkach płyta indukcyjna może zakłócać prawidłowe działania rozrusznika (stymulatora) pracy serca.

 • Karolina

  Przepraszam najmocniej…kto w dzisiejszych czasach grzeje zimną wodę do mycia naczyń????

 • ale ile pobiera prądu jeden”palnik” ?? czy instalacja 230v da rady z czterema palnikami ?? – przy normalnym gotowaniu.

  • Wszystko zależy od mocy jakie posiada Twoje przyłącze domowe oraz zabezpieczenia jakie zostało zamontowane na konkretnym obwodzie. Jeśli masz w domu starą instalację, wpływ na to czy wszystkie 4 pola kuchenki indukcyjnej będą prawidłowo działały może też mieć przekrój przewodu doprowadzonego ze „skrzynki” do gniazda zasilającego płytę. Z reguły każda nowa instalacja 230V bez problemu utrzyma takie obciążenie. Każdy przeszkolony elektryk będzie w stanie udzielić Ci odpowiedzi na to pytanie.

   Żeby poznać szczegóły musielibyśmy znać: Twoją moc przyłączeniową, zabezpieczenie, przekrój przewodu.
   Pozdrawiam.

   • J

    Posiadam zabezpieczenie 16A a przewód przyłączeniowy to 1,5. Czy w takiej instalancji możńa używać wszystkich 4 pól. co do mocy nie jestem pewien, ale prawdopodobnie jest to 2,5kW

    • Na wstępie zaznaczam, że nie mam uprawnień elektrycznych. Powinieneś odnieść się do instrukcji swojej kuchenki w której znajdziesz wszystkie informacje nt. instalacji przyłączeniowej. Przewód 1,5 to jednak moim zdaniem za mało jak na ponad 7kW poboru mocy (przy włączonych 4 polach kuchenki indukcyjnej). Mój elektryk zalecał położenie minimum 3×2,5mm2 a prawidłowo 3x4mm2. Wiele zależy też od odległości od skrzynki przyłączeniowej. Polecam kontakt z elektrykiem i odniesienie się do instrukcji.

 • Kuba

  W tym wypadku warto zwrócić uwagę na płyty gazowe bez płomienia, które wyglądają jak indukcja. W końcu to polski wynalazek :)
  Mówię o firmie Solgaz

  • Arth

   A poza wyglądem jak to się przekłada na efektywność w porównaniu do indukcji?

 • Zbyszek

  Ja mam kuchnie ceramiczną i w instrukcji jest napisane że pociągnie bez problemu z jednej fazy ale zalecany jast kabel o przekroju 3 x 4 mm.a jeżeli z 2 faz to 4 x 2.5 mm.no i z 3 faz czyli siły to 5 x 1.5 mm.Ja mam akurat ostatnią opcje ze względu że mam podgrzewacz wody w łazience na siłe.

 • krystyna

  a ja w zwiazku z remontem kuchni stanelam przed wyborem -jaka kuchenke kupic,szukalam,pytalam,az trafilam na dobrego sprzedawce,ktory umial w konkretnych slowach wyjasnic dzialanie kuchenki indukcyjnej i odpowiednio zmotywowac do jej zakupu i owszem kupilam ,razem z piekarnikiem do zabudowy i jestem super zadowolona,choc w swym 60 letnim zyciu najchetniej gotowalam na kuchni kaflowej i smak tamtej herbaty do dzis mi sie sni,ale niestety to mogly byc tylko wspomnienia,a terazniejszosc tez mi sie podoba i zachecam ,kto sie waha ,kupujcie bez obaw,jest fajna ta indukcja,polecam

 • january

  Ja wam powiem najlepszą maszynka jest gazówka i nikt mi nie w mówi że indukcja czy ceramika jest lepsza ,jak robię np.kuchnię azjatycką na gazie to bajka,a na innych maszynkach porażka,ale jak już macie wybierać to postawcie na indukcję ja teraz niestety stanąłem przed takim wyborem i wybiorę indukcję ale jak nie spełni moich oczekiwań to po prostu wstawię butle z gazem.

  • january, Indukcja to rzeczywiście najlepszy wybór z możliwych. Jednak jeśli posiada się przyłącze gazowe w kuchni, warto też rozważyć inne opcje, czyli na przykład produkty polskiego Solgazu. I nie mówię tu wcale o ich świetnej indukcji (SI-4T), ale o płytach gazowych bez płomienia. Godzina gotowania w mojej ocenie wyjdzie nawet taniej niż indukcja. Minus w porównaniu z indukcją to gorąca powierzchnia płyty.
   Pozdrawiam.

   • Karolina Pietrzak

    wlasnie rozwazalam zakup plyty gazowej bez plomienia Solgazu, ale po zaglebieniu sie w temat stweirdzam, ze przeciez to nic innego jak plyta ceramiczna…. wszystkie wady gotowania na tej plycie (i potwierdzone przez wielu urzytkownikow) sa dokladnie takie same jak na typowym ceramiku. Zatem w czym ona jest lepsza? Jedyna roznica to prad vs gaz… Jaka jest Twoja opinia?

 • A ja uważam, że wytwarzanie dodatkowych pól magnetycznych nie jest korzystne dla potraw, a co za tym idzie dla nas…ale o tym jakoś nic nie ma w tabelce. Nie wiem czy wiecie ale potrawy z mikrofali są warte tyle co kawał tektury z pudła! Kuchnie indukcyjne podejrzewam o to samo.