20

Feb 10

Płyta indukcyjna

nowoczesna kuchnia

nowoczesna kuchnia

Pewnie nie uwierzysz, gdy powiem Ci, że historia płyt indukcyjnych sięga lat siedemdziesiątych XX wieku, bo wtedy pojawiły się w kuchniach na całym świecie. Najpierw urządzenia te pojawiały się jako kuchenki przenośne- jedno-palnikowe. Choć określenie palnik jest tu co najmniej nie na miejscu.

Płyta indukcyjna wprowadziła do naszych kuchni nową jakość, wygodę i oszczędności. Kuchnie z płytą ceramiczną, które pojawiły się na rynku dosyć niedawno, są szybko wypierane przez kuchnie indykcyjne.

Urządzenie działa na zasadzie indukcji elektromagnetycznej, korzystając z tzw. cewki indukcyjnej. Wnętrze współczesnej kuchni indukcyjnej najeżone jest elektrycznymi obwodami i nie przypomina tradycyjnej płyty ceramicznej czy gazowej.

Pomiędzy powierzchnią płyty a umieszczonym na niej naczyniem wytwarza się pole magnetyczne. To z kolei wytwarza prądy wirowe w naczyniu, które w efekcie ulega nagrzaniu. Szklana płyta nie nagrzewa się, ponieważ indukcja oddziałuje tylko na metal ferromagnetyczny, czyli taki, do którego przywiera magnes (test z magnesem to dobry sposób na sprawdzenie, czy dany garnek nadaje się do kuchni indukcyjnej). Pole indukcyjne dodatkowo wytwarza ciepło (tym samym zużywa energię) tylko jeśli jest w bezpośrednim kontakcie z metalowym naczyniem, do którego wielkości się dostosowuje. Jeśli na włączonej płycie indukcyjnej rozlejemy cokolwiek- nic się nie stanie. Płyta jest praktycznie zimna.

płyta indukcyjna - wnętrze

płyta indukcyjna - wnętrze

Dopiero ustawienie odpowiedniego garnka na powierzchni płyty sprawia, że potrawa zaczyna się podgrzewać.

Płyta indukcyjna ma niesamowicie wysoką wydajność. Oto porównanie z innymi kuchenkami:
- płyta indukcyjna – 90%
- płyta ceramiczna – 60%
- płyta gazowa – 45%

Wydajność kuchenki to znacznie krótszy czas gotowania, czyli oszczędność Twojego czasu przy kuchni. Z czyszczeniem kuchni tez nie ma problemu- przecież rozlane jedzenie nie przywiera!

Indukcyjne płyty grzewcze są coraz tańsze i weszliśmy w okres, kiedy ich kupno stało naprawdę opłacalne. Choć ich ceny zaczynają się w granicach 2500 złotych, to koszt w porównaniu z płytą ceramiczną czy gazową zwróci się bardzo szybko.

Ja działa płyta indukcyjna?

schemat płyty indukcyjnej

schemat płyty indukcyjnej

1. Garnek z metalu ferromagnetycznego
2. Prądy indukcyjne
3. Pole magnetyczne
4. Cewka indukcyjna
5. Zasilanie

Do płyt indukcyjnych należy używać specjalnych naczyń (z metali ferromagnetycznych, czyli takich, które przyciągają magnes). Nie można stosować naczyń z aluminium, ze szkła czy stali szlachetnej. Teoretycznie do gotowania na płycie indukcyjnej dozwolone jest używanie naczyń emaliowanych, ale tylko takich, których wkład wykonany jest z metalu ferromagnetycznego. Jednak nie wszyscy producenci płyt indukcyjnych zalecają takie rozwiązania (tutaj odwołaj się do instrukcji swojej kuchni indukcyjnej).

Płyta indukcyjna – urządzenie służące do gotowania potraw, podgrzewające naczynie w wyniku działania szybkozmiennego pola magnetycznego w dnie naczynia. To niby takie proste.

Garnki do płyty indukcyjnej

Na kuchniach indukcyjnych można używać garnki tylko z dnem wykonanym z odpowiedniego materiału.
Garnki odpowiednie do kuchni indukcyjnych:
* stal lub emaliowane lane żelazo,
* żelazo, stal lub nieemaliowane lane żelazo,
* 18/10 stal nierdzewna i aluminium, jeżeli ma oznaczenie, że jest odpowiedni do zastosowania do kuchni indukcyjnych

Garnki których nie można stosować na płycie indukcyjnej:
* naczynia kuchenne ze średnicą mniejszej niż zalecana przez producenta,
* naczynia ceramiczne, szklane,
* naczynia ze stali nierdzewnej, aluminium, brązu lub miedzi, chyba, że wyraźnie zaznaczono jako odpowiednie do kuchni indukcyjnych,
* naczynia z nóżkami, o wypukłym dnie

Dla celów właściwej pracy kuchni, garnki powinny mieć płaskie dno o średnicy w zakresie podawanej przez producenta, najlepsze efekty uzyskuje się jeżeli średnica garnka jest równa średnicy pola grzejnego. Garnki powinny mieć dno ferromagnetyczne.

Producenci płyt indukcyjnych

Na polskim rynku pojawiły się- wraz z wprowadzeniem kuchni indukcyjnych- nowe firmy oferujące akcesoria kuchenne. Do największych sprzedawców płyt należą jednak firmy znane polskim użytkownikom. Są to:

SIEMENS (poniżej film reklamowy w języku angielskim)

BOSCH

MASTERCOOK (poniżej film reklamowy w języku angielskim)

Nowoczesna kuchnia w Twoim domu

Płyta indukcyjna, jak wspominaliśmy, jest jednym z największych wynalazków kuchennych. Szefowie najlepszych europejskich restauracji mówią często, że to wynalazek na miarę odkrycia ognia. Kuchnia indukcyjna to nie tylko ekologiczne, wygodne urządzenie w kuchni. To także modny i zgrabny mebel kuchenny. Czyż nie ładniej wygląda gładka czarna powierzchnia od zachlapanej, pożółkłej kuchenki gazowej? Młodzi małżonkowie nie patrzą już w stronę elektrycznych czy ceramicznych płyt grzewczych. Dziś najmodniejsze są płyty indukcyjne. W sieciach sklepów AGD można już kupić płyty w różnych wzorach i konfiguracjach pól grzewczych, co pozwoli dopasować płytę indukcyjną do każdego wystroju kuchni.

Jeśli zastanawiasz się jaki rodzaj kuchni wybrać- przewiń do góry i zobacz artykuły różnych producentów. Życzymy Ci trafnego wyboru- z pewnością będziesz zadowolona/y z nowej kuchni indukcyjnej.

2 Comments

  1. KarmaJa says:

    Fajnie, że już wkońcu wiem o co chodzi. Nie wiem czy mnie bedzie stać na taki wynalazek, ale ja bede miala własny dom to napewno sobie kupię taką kuchenke.

  2. Gabcia says:

    Ja lubię dużo gotować w różnych naczyniach, z tego co wiem to większość z nich na płycie indukcyjnej się nie sprawdzi, ani wok, ani patelnia grilowa ani maleńkie rondelki. Według mnie indukcja jest dobra dla samotnych i nielubiących gotować. jak stać przy kuchencie która jest zimna to zaprzecza przyjemności gotowania, a z tymi kucharzami to bzdura, bo znam wielu i żaden by nie kupił indukcji.

Leave a Reply