Garnki indukcyjne

Garnki indukcyjne to naczynia produkowane specjalnie do wykorzystania na kuchniach indukcyjnych. Warto wybrać garnki dobrej jakości z grubym dnem ferromagnetycznym, dzięki czemu garnek będzie nagrzewał się szybko i równomiernie bez niepotrzebnych strat energii czy przerw w gotowaniu.

Dobry garnek indukcyjny powinien być wykonany ze stali nierdzewnej lub stopu odpornego na uderzenia, działanie środków chemicznych i wysokich temperatur. Dziś korzystając z kilkunastoletniego doświadczenia przy pracy z indukcjami pomożemy Ci wybrać dobry zestaw garnków do indukcji bez rujnowania budżetu.

Tabela garnków indukcyjnych (całe zestawy), które warto kupić

Jak sprawdzić, czy garnek nadaje się do indukcji?

Garnki indukcyjne to takie, których dno (a najlepiej cała powierzchnia) wykonane jest z metalu ferromagnetycznego. Aby sprawdzić, czy garnki które mamy w szafce nadają się do gotowania na indukcji wystarczy przyłożyć do nich magnes.

Jeśli dno garnka przyciąga magnes i jest zupełnie płaskie (lub ma jedynie wyżłobione logo producenta) to doskonale nadaje się do kuchni indukcyjnej.

Dziś praktycznie wszystkie nowe garnki i patelnie nadają się do płyt indukcyjnych. Zawsze warto jednak upewnić się, czytając oznaczenia na opakowaniu.

Niektóre garnki po prostu nie zostaną wykryte przez sensor płyty indukcyjnej jeśli nie zostały stworzone do korzystania na indukcji. Tym samym pole magnetyczne po prostu nie uruchomi się, jeśli garnek jest nieodpowiedni do płyty.

Doskonale prezentuje to film producenta płyt Amica, w którym działająca mi na nerwy pani przedstawia zasadę działania sensora wykrywania garnków:

Jeśli zatem okazuje się ,że garnki które posiadamy w domu do indukcji się nie nadają, nie pozostaje nam nic innego jak zakupić nowy zestaw odpowiedni do tego typu kuchni.

Zestawy garnków dostępne na rynku- Ambition, Tefal, IKEA, Berghoff, Filipiak- co wybrać?

garnki na indukcję tefal ingenio

garnki na indukcję tefal ingenio

Praktycznie każda firma produkująca garnki ma w ofercie zestawy garnków (oraz oczywiście pojedyncze sztuki) dostosowane do indukcji. Na co jednak- oprócz ceny- warto zwracać uwagę przy zakupie?

Dawniej największą wagę przywiązywano do popularności danego producenta garnków.

Prym wiodły takie firmy jak Zepter, Tefal czy Gerlach. Dziś firm produkujących garnki indukcyjne jest naprawdę wiele i nie zawsze warto zwracać uwagę na producent lecz na jakość wykonania, wygodę użytkowania i cenę.

Tak jak przy zakupie zwykłych garnków do gazu czy płyt ceramicznych patrzmy na:

  1. Jakość dna. W indukcji to niezmiernie ważne. Patrzymy by dno garnka było gładkie i miało jak najmniej „żłobień”. Producenci lubią umieszczać swoje logotypy, znaczki i adresy właśnie na dnie garnka. Im mniej żłobień, tym równomierniej będzie nam się nagrzewało naczynie, tym samym tracąc mniej energii.
  2. Ilość zajmowanego miejsca. Szczególnie jeśli nasza kuchnia jest mała, garnki nie powinny zajmować zbyt dużo miejsca. Tefal w swojej serii Ingenio ma już garnki indukcyjne z jedną rączką stosowaną do wszystkich garnków. Natomiast Ambition kostruuje swoje garnki tak, by można je było włożyć jeden w drugi, oszczędzając miejsce w szafce.
  3. Podziałkę wewnątrz garnków. Jest przydatna, jeśli nie chcemy brudzić innych naczyń podczas gotowania.
  4. Cena. Niektórzy z nas przyzwyczajeni są do określonych marek, którym ufają i nie chcą zmieniać. Mam podobne podejście do firmy Tefal, choć na przykład jakiś czas temu kupiliśmy dwa komplety garnków i oba sprawdziły się doskonale. Jeden droższy- Ambition Urban (w którym garnki mają jednak bardzo „nowoczesny” kształt) i z którego jesteśmy bardzo zadowoleni a drugi komplet z Lidla, który zakupiliśmy po przeczytaniu pozytywnych opinii w sieci za jakieś 280 złotych. Znajomi polecali nam też garnki Tescoma i garnki indukcyjne z IKEA, jednak nie mieliśmy okazji ich wypróbować.

Co zrobić jeśli garnki indukcyjne „nie działają”?

Są trzy możliwości dlaczego garnek nie działa, gdy postawimy go na płycie indukcyjnej:

  1. Nie działa pole elektromagnetyczne (nie włączyliśmy pola grzejnego). Nie każdy wie, że pole najpierw trzeba włączyć a potem postawić na nim garnek, by zaczął się grzać. Po użyciu oczywiście pole wyłączamy. Możliwe też, że kuchenka jest wadliwa i nie „ładuje” pola.
  2. Zepsuty sensor elektromagnetyczny. Sensor nie wykrywa garnka i tym samym nie załącza pola grzejnego.
  3. Garnki nie są ferromagnetyczne, czyli nie odpowiednie do płyt indukcyjnych. Po prostu może kupiliśmy złe garnki bez oznaczenia dla kuchni indukcyjnych.

Jak oznaczane są garnki indukcyjne w sklepach?

Większość producentów używa takiego samego lub zbliżonego oznaczenia dla naczyń przeznaczonych do indukcji. Jest to najczęściej wzór spirali znajdujący się zarówno na opakowaniu, jak i na garnku (choć nie zawsze).

oznaczenia garnków indukcyjnych

Wciąż nie możesz się zdecydować? Sprawdź dwa najpopularniejsze zestawy garnków wybierane przez naszych czytelników o tutaj.